Rugby Fixtures Tuesday 19th and  Wednesday 20th March 2019

Team Opposition Venue/Pitch Competition Time Leave Class/Food Depart/Return
SCT Somerset College SA Home/Hollow Tuesday19/3 Friendly 4.15pm 3pm  

 JCT B

CC Roscrea Roscrea Friendly 2.30pm

11.20am class till 12.15pm

12.20pm/6pm
             
 U 15 A, B and C St Munchins Home Hollow/Top/Little Friendly   2.30pm 11.10am class till 1.35pm  
             
U 14 A, B and C St Munchins Limerick Friendly 2.30pm 11am  11.30am/7pm
             
             
             
             
 
 

Girls Hockey Fixtures Wednesday 20th March 2019

Team

Opposition

Venue/Pitch

Competition

Time

Leave Class/Food

Return

Senior 1st

Kate Russell Tournament

Away

Kate Russell Tournament

 

Lunch: 1.35pm

Bus: 2.30pm

Collect snacks in canteen at 2.20pm

Friday

Junior A

Minor A Girls

Home-Pitch C

Friendly

3.30pm

Leave Prep: 3pm

 

Junior B1

Newtown

Away

Cup Semi-Final

2pm

Early lunch: 11.20am

Return to class

Leave Class: 12pm

Bus: 12.15pm

5.30pm

Junior B2 & B3

St. Leo’s

Away

Friendly

1pm

Leave Class: 11.10am

Early Lunch: 11.10am

Bus: 11:30am

3.30pm

Minor A

Junior A

Home-Pitch C

Friendly

3.30pm

Leave Prep: 3pm

 

Minor B1

Form 1 A

Home-Pitch C

Friendly

2.20pm

   

Minor B2

Newtown

Away

Friendly

3pm

Early lunch: 11.20am

Return to class

Leave Class: 12pm

Bus: 12.15pm

5.30pm

Form 1 A

Minor B1

Home-Pitch D

Friendly

2.30pm

   

Form 1 C1

South-East Form 1 C Blitz

Away in Enniscorthy

Blitz

10.30am-2pm

Leave Class: 8.55am

Bus: 9am

Collect packed lunch at 8.55am

3.45pm

Form 1C2

South-East Form 1 C Blitz

Away in Enniscorthy

Blitz

10.30am-2pm

Leave Class: 8.55am

Bus: 9am

Collect packed lunch at 8.55am

3.45pm

Kate Russell Championship 2019

 

The 2019 Kate Russell will be hosted by St Andrews College, Booterstown from 21st - 22nd March.

Schedule

Time

Team

     

Team

THURSDAY, 21st MARCH

9.30am

St Andrews College

 

vs

 

Crescent Comprehensive

11.00am

Kilkenny College

 

vs

 

Banbridge Academy

1.30pm

Colaiste Iognaid

 

vs

 

St Andrews College

3.00pm

Banbridge Academy

 

vs

 

Crescent Comprehensive

4.30pm

Colaiste Iognaid

 

vs

 

Kilkenny College

           

FRIDAY, 22nd MARCH

9.15am

Colaiste Iognaid

 

vs

 

Crescent Comprehensive

10.45am

St Andrews College

 

vs

 

Banbridge Academy

1.00pm

Crescent Comprehensive

 

vs

 

Kilkenny College

2.30pm

Banbridge Academy

 

vs

 

Colaiste Iognaid

4.00pm

Kilkenny College

 

vs

 

St Andrews College