See below for a full timetable of our after school sporting programme.  

Extra-Curricular Activities

 

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

6th Form

Senior Girls Hockey: 1sts, 2nds, 3rds, 4ths

Senior 1sts & 2nds/ Senior 3rds / Development Squad

Senior Boys Hockey

Senior 1st, 2nds Rugby

Match Day in Rugby, Girls Hockey, Boys Hockey

Senior Girls Hockey: 1sts, 2nds, 3rds, 4ths

Senior Boys Hockey

Senior 1st, 2nds: Senior 3rds / TY Development Squad Boys Rugby

5th Form

Senior Girls Hockey: 1sts, 2nds, 3rds, 4ths

Senior 1st, 2nds, 3rds/ development Rugby

Senior Boys Hockey

Senior 1st, 2nds Rugby

Match Day in Rugby, Girls Hockey, Boys Hockey

Senior Girls Hockey: 1sts, 2nds, 3rds, 4ths

Senior Girls Rugby

Senior 1st, 2nds: Senior 3rds / TY Development Squad Boys Rugby

4th Form

Senior Girls Hockey: 1sts, 2nds, 3rds, 4ths

Senior 1st, 2nds, 3rds / development Rugby

Senior Boys Hockey

Senior 1st, 2nds Rugby

Match Day in Rugby, Girls Hockey, Boys Hockey

Senior Girls Hockey: 1sts, 2nds, 3rds, 4ths

Senior Girls Rugby

Senior 1st, 2nds: Senior 3rds / TY Development Squad Boys Rugby

3rd Form

Junior Boys Rugby

Junior Boys Rugby

Junior A, B1, B2 Girls Hockey

Junior Boys Hockey

Match Day in Rugby, Girls Hockey, Boys Hockey

Junior Boys Rugby

Junior B1 & B2 Girls Hockey

Junior A Girls Hockey Junior Boys Hockey

2nd Form

All 2nd Year Boys Rugby 2nd Year Boys Hockey Minor B2 Girls Hockey

Minor A, Minor B1 Girls Hockey

2nd Year Boys Rugby

Match Day in Rugby, Girls Hockey, Boys Hockey

2nd Year Boys Rugby 2nd Year Boys Hockey

Minor A, B1, B2 Girls Hockey

1st Form

All First Year Girls Hockey

All 1st Year Boys Hockey Swimming

Match Day in Rugby, Girls Hockey, Boys Hockey

All 1st Year Boys Rugby All 1st Year Girls Hockey

All 1st Form Boys Hockey
1
st Form Girls Badminton (Sports Hall)

           

Available to all years

Badminton(Sports Hall)

Badminton(Sports Hall)

Tae Kwon Do

Available to Forms 4,5&6

Fitness Room

Fitness Room

Fitness Room

Fitness Room

Fitness Room

Clubs & Societies

 

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Music

1.45 pm.
The Ripieno Instrumental Group Main Music Hall

Senior Choir
(4
th, 5th & 6th Form) McAdoo Hall 6.10 pm.

Chamber Choir 7.10 pm. (entry by audition) Main Music Room

1.45 pm.
The Ripieno Instrumental Group Main Music Hall

Young Scientist Club Lab 9 The Swift Building 4.00 – 5.30 pm

Junior Choir
(1
st, 2nd & 3rd Forms) 6.00 pm. Main Music Room

Ceílí Band Practice
4.00 pm Main Music Room (All Years welcome)

Available to all Years

Art Club (Art Rooms) 3.45 pm – 5.15 pm.

Art Club (Art Rooms) 3.45 pm – 5.15 pm.

Junior Debating

(6.30 – 8 pm) Room 2: The Main Building

Art Club (Art Rooms) 2.20 pm – 4.00 pm

The Heritage Club 2.20–3.40 pm

Art Club (Art Rooms) 3.45 pm – 5.15 pm.

Art Club (Art Rooms) 3.45 pm – 5.15 pm.

The Computer Room

Computer Room 3.45 pm – 5.15 pm.

Computer Room 3.45 pm – 5.15 pm.

Computer Room 2.20 pm – 4.00 pm.

Computer Room 3.45 pm – 5.15 pm.

Computer Room 3.45 pm – 5.15 pm.

Available to all Years: Equestrian Club Activities are posted on the Club Notice Board beside the Tuck Shop. Events occur throughout the season at weekends.